Co je bridž

Bridž je skvělá zábava a je to taky sport. Sport se stejnou možností všech hráčů uspět v závislosti na schopnostech a dovednostech. Tato karetní hra je celosvětově známou, v sousedním Polsku se například vyučuje ve školách, ale i přesto je bridžistů v naši republice málo. Bridž bývá označován jako královská karetní hra, jenže není jednoduché bridžové laiky přesvědčit, že bridž není jen karetní hra, ale sport, který je v mnoha zahraničních zemích vysoce ceněn. Svět si bridže váží dokonce tak vysoko, že byl přijat mezi ukázkové olympijské sporty.

Bridž se od ostatních karetních karet liší tím, že jej hrají 2 dvojice hráčů a především tím, že soutěžní varianta bridže redukuje náhodu na minimum a oceňuje tak pouze schopnosti hráčů, nikoliv to, jak dobré karty hráč dostává. Bridž vyžaduje veliké soustředění, dobrou paměť, kombinační schopnosti, logické myšlení a trpělivost. Nejtěžší je, vyrovnat se s počátečním přívalem informací, kdo ovšem toto období překoná, stane se pro ně bridž opravdovou zábavou. Výhoda bridže oproti ostatním sportům spočívá v tom, že hráčovo aktivní období je mnoho let, tzn. že má začínající hrač dobrou perspektivu, která stojí za počáteční úsilí.

Bridž se hraje s balíčkem 52 karet rozdělených do 4 barev (piky, srdce, kára, trefy). Hodnoty karet jdou od nejmenší dvojky až po nejvyšší eso. Hry se účastní 2 partnerské dvojice u jednoho stolu a partneři sedí naproti sobě. Hraje se o počet zdvihů, které partneři společně dosáhnou. V první fázi hry, která se nazývá dražba, postupně v pořadí hráči navrhují kolik zdvihů uhrají. Jeden z nich se pak stává vydražitelem a přistoupí se k druhé fázi hry, která se nazývá sehrávka. Během sehrávky se vydražitelova strana pokouší získat vydražený počet zdvihů (případně více) a protivníci se jim v tom pochopitelně snaží zabránit. Vlastní sehrávka má jen několik jednoduchých pravidel: musíte přiznávat barvu, zdvih bere nejvyšší karta ve zdvihu a do dalšího zdvihu vynáší hráč, který získal předchozí zdvih.


Adolf Wertheim, jeden z řady havířovských dorostencůHavířovský bridž v televizi a rozhlase
Televizní šot z dorosteneckého MČR v mpeg kvalitě (22,4 MB)
Rozhlasový pořad Naděje regionu o havířovských bridžistech - 1. část (4,6 MB)
Rozhlasový pořad Naděje regionu o havířovských bridžistech - 2. část (3,9 MB)