Řešení kvízů

všichni v první
AQ832
Q
Q974
Q75
JT74
A953
J82
94
6 BT

Výnos: 9
95
J862
T53
JT63
K6
KT74
AK6
AK82
Jeli jsme z Hluku ve vlaku a sehrávali pár nezávazných rozdání. Vylicitovali jsme se Soňou malý slem v bezech. Jak byste jej sehrávali?

Po trefovém výnosu je dost pravděpodobné, že se trefová barva nedělí. Hlavní šance spočívá v rozdělení pikové barvy, ale jsou tady i nějaké skvízové možnosti v srdcích a trefech, případně v trefech a kárech. Důležité bude časování. Hlavní hráč bere na stole a stahuje ještě jeden tref v ruce. Teď přichází srdce k dámě, kterou bere Západ esem – je rektifikován počet. Zpátky od Západu přichází káro, které vzal hlavní hráč v ruce a vyzkoušel piky. Východ odhazuje káro. Pak přijde káro a další káro a další káro, po kterém už nemá Východ obranu. Odhodil jednu srdci, ale další si už dovolit odhodit nemůže, stejně jako tref. Musí se vzdát srdcového nebo trefového držení a hlavní hráč se rozhodne podle tohoto odhozu. V této partii odhodil Východ srdci, protože doufal, že by Západ mohl mít desítku. Vydražitel zahodil tref, přešel trefem do ruky a na krále srdcového padá kluk od Východu, sedmička se stává winérem.

Správnou obranou je překazit hlavnímu hráči jeho časování. Zadržením esa srdcového Východu ve třetím zdvihu by se Východ mohl osvobodit od držení srdcí a skvíz by byl neproveditelný.


všichni v první, párák
KT9
T864
Q7
AQ64
6 BT

Výnos: A, 5
872
AKQ
AK7
KJ75
V párovém turnaji BK Havířov jsme vylicitovali na dvojici Motan-Pospíchal malý slem v beztrumfech. Dodatečná domácí analýza mne přivedla k tomuto skvízovému cvičení.

Jako výnos přišlo pikové eso, do něhož Východ položil pikovou dámu, po níž samozřejmě Západ v pikách pokračoval. Je jasné, že kluk je u Západu a musím tedy naskočit esem. Shora je vidět jedenáct zdvihů. Jaké se jeví možnosti. Srdce se mohou dělit 3-3 a všechno je v suchu. Další nadějí je piko-srdcový skvíz. Pojďme se podívat, jak to s touto možností vypadá. Pikového kluka drží jistě Východ, musím mu tedy přisoudit i nejméně čtvrtého kluka v srdcích. Je vše v pořádku? Ne – mé obě nadějky jsou před vyšší rukou, čímž je porušena jedna ze čtyř základních podmínek skvízu. Východ bude odhazovat za mnou a bude vědět, jestli může zahodit pik nebo srdci. Co tak přetransportovat pikovou nadějku do ruky tím, že na káro odhodíme ze stolu desítku pikovou. Piková osmička bude v ruce a kýžená nadějka za vyšší rukou bude vytvořena. Jenomže potom bude chybět vstup – druhá z podmínek fungujícího skvízu. Po zatlačení v trefech a kárech nebudeme mít vstup na stůl k nadějce v srdcích. Podtrženo sečteno, skvíz fungovat prostě nebude.

V konkrétním rozdání hlavní hráč obehrál trefy, aby obráncům umožnil udělat chybu v odhozech a rozehrál srdce, které se naštěstí dělily. VŠECHNY KARTY...
KT9
T864
Q7
AQ64
A53
932
J8632
98
6 BT

Výnos: A, 5
QJ64
J75
T94
T32
872
AKQ
AK7
KJ75

Nyní dejme Východu srdcovou dvojku výměnou za trefovou dvojku. Jediná šance jak splnit závazek je skvíz, který, jak už víme, nefunguje. Upravme tedy alespoň pro svou potěchu vlastní kartu tak, aby fungoval.

Musíme dostat srdcovou nadějku do ruky a vyměnit ji za káro. Pak bude vypadat diagram takto:
KT9
T864
Q7
AQ64
A53
93
J8632
982
6 BT

Výnos: A, 5
QJ64
J752
T94
T3
872
AKQ
AK7
KJ75

Přesvědčme se, že nám to tentokrát fungovat bude. Výnos eso pikové a pokračování v pikách – bereme králem. Hrajeme dvakrát káro a čtyřikrát tref s tím, že skončíme na stole. Východ odhodil dvakrát tref, káro a pik.

Nyní až vynese hlavní hráč ze stolu károvou dámu bude Východ muset buď zahodit pikového kluka nebo malou srdci – tak jako tak katastrofa. Pokud hlavní hráč neuvidí kluka pikového, zahodí pik a spolehne se na funkčnost skvízu nebo dobré dělení srdcí.

Pojďme ještě dále, když už jsme v tak bohulibém konstruování a pokusme se v této partii vytvořit dvojitý skvíz. Museli bychom kromě nadějek v pikách a srdcích mít také nějakou v levné barvě. Dojme ji třeba do kár malou károu od Západu a věnujme jako náhradu tref Východu. Dvojitý skvíz tkví v tom, že jednu barvu drží jeden obránce, druhou druhý a ani jeden tak nemůže udržet třetí. Musíme tedy srdcovou hrozbu přesunout do ruky Západu a Východu dát ještě jednu blotku – třeba tref. Nyní bychom mohli mít takovýto diagram:
KT9
T86
Q752
AQ6
A53
J973
J863
98
6 BT

Výnos: A, 5
QJ64
52
T94
T432
872
AKQ4
AK
KJ75

Výnos eso pik, pik do krále. Masáž v trefech pak nemůže přežít Západ, který aby uchránil srdcovou hrozbu odhodí pik a do posledního zdvihu káro, čímž se povýší kárová dvojka na stole.

Představme si, že by kárový 4-list držel Východ a odeberme mu tref:
KT9
T86
Q752
AQ6
A53
J973
J86
982
6 BT

Výnos: A, 5
QJ64
52
T943
T43
872
AKQ4
AK
KJ75

Do čtvrtého trefu zahodí Východ malý pik, ale po třech srdcích bude v koncích a bude se muset vzdát buď kárové blotky nebo pikového kluka – obojí špatně.


N-S ve druhé, družstva
KT3
K4
QJT65
AT5
Q642
QT753
K
J32
6 kár

Výnos: 5
J875
AJ82
742
Q6
A9
96
A983
K9874
V třetí lize Brňáci dražili proti Rožnovu tento list. Nevíte, jak se plní takovýto slem :-)))

Nedovedu reprodukovat dražbu, ale licitační optimismus brněnských draků byl nezměrný, a tak přistáli v neuvěřitelných šesti kárech. Přišel výnos p5. Když se pozorně podíváte na diagram, jistě zjistíte, že není něco v pořádku. Zjistili to také Brňáci a povolali rozhodčího k výnosu ze špatné strany. Z nabídek, které jim poskytovala pravidla při tomto prohřešku, si hlavní hráč vybral zákaz pikového výnosu. Přišel tedy výnos k7. Diagram Vás ujistí, že ani teď nebude všechno košer. Opět vyneseno z nesprávné strany! Nyní jsou na stole dvě karty Východu toužícího po výnosu, obě pokutové. Pravidlo 51.2.A praví: „Má-li obránce pokutové karty ve více barvách, hlavní hráč může požadovat, aby partner vynesl kteroukoliv barvu, v níž má obránce pokutovou kartu. Karty v této barvě přestávají být pokutovými a jsou zařazeny zpět do listu.“ Mazaný Jih si poručil kárový výnos. Západ rezignovaně vynesl krále, který byl pokryt esem. Západu zbyla pokutová piková pětka. Přišel výnos malým trefem, Západ jen přiznal dvojkou, desítka trefová a dáma. Teď je na řadě Východ a musí vynést nešťastnou pokutovou pikovou pětku. Hlavní hráč ji schramstnul, dotrumfoval, na trefy odhodil srdce stolu a křížem dosnapoval. Neuvěřitelně vydražený slem byl ještě neuvěřitelněji uhrán. Východ mohl zkusit zabojovat naskočením kluka do prvního kola trefů, aby nebyl vpuštěn partner, ale ani to by nedokázalo v tomto případě účinně zabránit hlavnímu hráči dokonat neodvratnou potupu. Může pak přebít esem a pokusit se dokonat své dílo výnosem trefu ze stolu a propuštění druhého zdvihu, bude-li trefová dáma druhá – a ona je. Moudré knihy praví – Umíš-li sehrávat, můžeš ostře dražit. Nešťastný Východ se ještě dlouho omlouval partnerce na Západě. Tento slem přišel na 15IMP, na druhém stole skončili velmi správně v částečném károvém závazku.